חפש

פרק שלישימהו ביטוח סיעודי

הביטוח הסיעודי הוא התחייבות של גורם מבטח לפצות או לשפות (אתייחס להבדל בין מושגים חשובים אלו בהמשך) את המבוטח או את משפחתו בעת שמתקיימים התנאים להכרת האדם כנזקק לסיוע סיעודי. לגורמים המבטחים, קרי, משרד הבריאות, ביטוח לאומי, שירותי הבריאות הנוספים בקופות החולים, ביטוחים קולקטיביים וביטוחים פרטיים בחברות הביטוח, ישנם  קריטריונים שונים להכרה במקרה סיעוד.

 

המצב הסיעודי מוגדר כירידה ביכולת התפקודית של האדם עד למצב של הזדקקות לעזרה בפעולות יום יומיות פשוטות. שש פעולות בסיסיות שכל אדם המסוגל לכך מבצע מדי יום, נקבעו כקריטריונים לקביעת הזכאות לסיוע במקרה של צורך בסיעוד.

 

להלן הפעולות:

-          אכילה ושתייה

-          קימה ושכיבה מהמיטה

-          הליכה

-          רחיצה וגילוח

-          לבישת בגדים והסרתם

-          שליטה על הסוגרים

 

פעולות אלו הן אבן בוחן בכל תביעה סיעודית ולכן ארחיב בנושא זה.

 

חשוב לציין כי פוליסת הסיעוד הפרטית התקנית נקבעה בחוזה המפקח על הביטוח מספטמבר 2003. בחוזה זה נקבעו הגדרות סף אחידות בכל פוליסות הסיעוד הפרטיות,  ואילו לפני תאריך זה היו הגדרות שונות בכל חברת ביטוח. הוראות אלו חלות רק על ענף הביטוחים הפרטיים הנערכים ע"י חברות הביטוח, ולא על ביטוח לאומי ומשרד הבריאות. לגופים אלו ישנן תקנות והגדרות שונות שיפורטו בהמשך.

  

התביעה הסיעודית מבוססת על אבדן עצמאות בתפקוד, כך שאם אדם אינו יכול לבצע מספר פעולות יומיומיות בסיסיות הוא ייחשב כסיעודי. ישנן פוליסות קולקטיביות  שעדיין מתייחסות גם לסיעוד חלקי ומשלמות תשלומים יחסית למידת תלותו של החולה הסיעודי בזולת.

 

בפוליסות הפרטיות לביטוח סיעודי שתאריך תחילתן הוא מספטמבר 2003 התקבלו הגדרות זהות ע"י המפקח על הביטוח, ובהן אדם מוכר כסיעודי מלא אם הוא תשוש נפש, או נזקק לעזרה בשלושה קריטריונים או בשני קריטריונים, אם אחד מהם הוא שליטה על הסוגרים. במסמכי הסיעוד ובתנאי פוליסות הביטוח נזכרות פעולות אלו
כ –
(ACTIVITIES OF DAILY LIVING) .A.D.L

 

נושא תשישות הנפש עומד בפני עצמו ואינו נבחן בקריטריונים של חוסר תפקוד

להמשך... - לחץ כאן ◄


אודות טד בר

טד בר החל את דרכו בתחום הביטוח בשנת 1983. לטד בר יש תואר שני במנהל עסקים והוא מתמחה בייעוץ פיננסי ובביטוחים רפואיים וסיעודיים. טד בר הוא מחברם של מאמרים רבים ואף כתב את הספר "ביטוח סיעודי בישראל". עם ניסיון נרחב ומעמיק עם חברות, מפעלים, גופים עצמאיים, גופים ציבוריים ולקוחות פרטיים טד בר יוכל לסייע גם לך בתחום הביטוחי והפיננסי. למד עוד אודות טד בר.

 

קבל שיחת ייעוץ חינם!

מלא את הפרטים ולחץ 'אני מעוניין. חיזרו אליי!'

 

 

שתף שתף עם החברים בפייסבוק את 'פרק שלישי  מהו ביטוח סיעודי שתף עם החברים בטוויטר את 'פרק שלישי  מהו ביטוח סיעודי